social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Boże Ciało 2022 21 - 06 - 2022

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej uczciliśmy udziałem w Eucharystii i przyjęciem Komunii Świętej a także uczestnictwem w procesji Eucharystycznej do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców kolejnych czterech rejonów 9, 10, 11 i 12.

Msze święte celebrowane były według niedzielnego porządku, a sumie sprawowanej o godz. 10.00 oraz procesji eucharystycznej przewodniczył ks. Krzysztof Kowalczyk. Ta Msza święta miała charakter prymicyjny, gdyż ksiądz celebrans przyjął święcenia kapłańskie w katedrze tarnowskiej 28 maja tego roku, a wcześniej w ramach przygotowania do stanu duchownego odbywał w naszej parafii swoją praktykę diakońsko duszpasterską. Wraz z księdzem Proboszczem Wojciechem Wernerem i naszymi wikariuszami dziękowaliśmy Panu Bogu za dar kapłaństwa księdza Prymicjanta, jak również i jemu samemu za wszelkie dobro, które ofiarował nam podczas praktyki. Modlitwa i podziękowania wraz z symboliczną wiązanką kwiatów zostały skierowane również do Rodziców księdza Prymicjanta uczestniczących w tej Eucharystii. Ksiądz Prymicjant głosił w tym dniu homilie podczas Mszy świętych. Wyjaśniając istotę i wagę  Uroczystości Bożego Ciała, podkreślił między innymi, że nawet najpiękniejsze monstrancje ze złota, perfekcyjnie przygotowane śpiewy czy kilogramy wysypanych w procesji kwiatów nie miałyby najmniejszego sensu, gdyby nie obecność Pana Jezusa w małym, kruchym opłatku. To właśnie żywy i prawdziwy Jezus, Jego obecność pod postacią chleba i wina wyróżnia Kościół w świecie. 
Ponadto modlitewnemu skupieniu i refleksji służyły umieszczone w poszczególnych ołtarzach cytaty z Pisma Świętego: „To czyńcie na moją pamiątkę”, „ nie potrzebują odchodzić, Wy dajcie im jeść”, „Opowiadajcie, co was spotkało” oraz „Bądźcie jednym ciałem”.  

W procesji przed Panem Jezusem niesionym w monstrancji przez księdza Prymicjanta podążała Służba Liturgiczna Ołtarza, dziewczęta z DSM, feretrony i poczty sztandarowe, dzieci z kwiatami i dzwonkami. Widoczne były dzieci w białych strojach – te, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii świętej oraz te, które w tym dniu obchodziły rocznicę przyjęcia Pana Jezusa. Z okazji pierwszej rocznicy Komunii dzieci nie tylko szły w procesji, ale i włączyły się w posługę liturgiczną podczas Mszy świętej. Wyznanie wiary w żywą obecność Chrystusa w Eucharystii wyznały także rzesze parafian idących w procesji.
 
  • Fotogaleria z Bożego Ciała autorstwa Dariusza Toronia - kliknji TUTAJ


Fotogaleria