social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Brzeska młodzież w stolicy 29 - 06 - 2022

Na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego młodzież z brzeskich parafii: św Jakuba i Miłosierdzia Bożego zwiedzała Warszawę. Wyjazd młodych ludzi do stolicy miał charakter nie tylko poznawczy i edukacyjny, ale też integracyjny i wypoczynkowy po całym roku aktywnej działalności w swoich macierzystych parafiach w ramach grup teatralnych, zajęć świetlicowych czy posługi ministranckiej i lektorskiej.

Oprócz zwiedzania ważnych i ciekawych miejsc Warszawy młodzież wraz z ks. Marcinem Gazdą, ks. Marcinem Minorczykiem oraz s. Martą Seredą, p. Agatą Podłęcką i p. Paulą Brożek miała możliwość spotkać się z ordynariuszem polowym Wojska Polskiego ks. bp Wiesławem Lechowiczem, który do 2022 r. był związany z nasza tarnowską diecezją jako biskup pomocniczy. Ksiądz biskup objął Patronatem Honorowym przeprowadzony w tym roku konkurs plastyczny dla dzieci z klas I – III brzeskich szkół i przedszkoli „Patriotyzm oczami dziecka”. Po Mszy świętej celebrowanej przez księży opiekunów ks. bp Wiesław oprowadził brzeszczan po katedrze polowej, opowiedział także o swoich obecnych obowiązkach.Natomiast w Sejmie RP uczestnicy wycieczki spotkali się z panią poseł Józefą Szczurek Żelazko, która zaprosiła brzeską grupę do tego miejsca i oprowadziła po gmachu jak również ugościła zdrożonych podróżników obiadem w sejmowej restauracji. 

 - Dla młodych ludzi takie spotkania są o tyle istotne, aby w przyszłości jako dorośli obywatele mieli świadomość gdzie i w jaki sposób wykonywana jest w Polsce władza ustawodawcza, którą zgodnie z Konstytucją pełnią w imieniu całego społeczeństwa wybierani w wolnych wyborach posłowie i senatorowie. A takim miłym akcentem i niespodzianką dla nas było pozdrowienie z trybuny sejmowej naszej grupy przez Marszałka Sejmu – wyjaśnia ks. Marcin Gazda. 

Z kolei ks. Marcin Minorczyk w wychowaniu młodego pokolenia zauważa i docenia rolę współpracy między parafialnej: - Cieszymy się z zaproszenia naszej młodzieży do udziału w wycieczce przez parafię św. Jakuba i dziękujemy za to. Taki wspólny wyjazd integruje, uczy patrzeć szerzej i dostrzegać więcej niż tylko swoje „podwórko”. Wspólnie organizowaliśmy też w Brzesku inne projekty jak chociażby wspomniany wcześniej konkurs plastyczny dla dzieci, spotkania dekanalne, wieczory modlitewne itp. 

Jak przebiegał wyjazd?  - Już o 4:00 rano, gdy otwarłem oczy czułem, że to będzie udana wycieczka i tak też było. W autobusie zebrała się grupa wesołych osób, na których czele stanęli ksiądz Marcin Minorczyk i ksiądz Marcin Gazda. Po tej udanej wycieczce mogę powiedzieć, że nie wiem czy istnieje ładniejsze miasto niż Warszawa! – dzieli się swoimi odczuciami z wyjazdu do stolicy Samuel Hajduk i wymienia atrakcje tego dnia: Sejm, Łazienki Królewskie z amfiteatrem i wspaniałymi rzeźbami, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy oraz Grób Nieznanego Żołnierza, którego strzegą dwaj wojskowi. 

Z wycieczki zadowolony jest także Igor Bystrzycki, który zapamiętał między innymi spacer po Starówce i Placu Zamkowym oraz Pałac Prezydencki, gdzie mieszka i urzęduje głowa naszego państwa a który uważa, że „wycieczka była wspaniała, pozwoliła nam dowiedzieć się czegoś nowego podczas zwiedzania i spotkań z ciekawymi ludźmi”.

Natomiast tym, którzy zapragną na własnej skórze doświadczyć, czym jest i jak działa iluzja uczestnicy wyjazdu polecają wizytę w warszawskim Muzeum Iluzji, zaś amatorom niekoniecznie zdrowego, ale szybkiego i wręcz niezbędnego przy okazji wycieczek jedzenia, wstąpienie do McDonalda.


Fotogaleria