social/twitter_normal.png social/youtube_normal.png

Tajemnica Eucharystii odkryta u św. Jacka 01 - 09 - 2022

W sobotę 20 sierpnia 2022 r. GRUPA25+ wraz z chórem GAUDIUM wystawiła misterium „Tajemnica Eucharystii” w Opolu w parafii pw. św. Jacka dla tutejszej wspólnoty z okazji odpustu ku czci Patrona. 

Święty Jacek wyróżniał się miłością do Jezusa Eucharystycznego i Jego Matki Maryi, której był szczerze oddany i uznawał Ją za Opiekunkę zakonu dominikanów. W ołtarzu głównym opolskiego kościoła widnieje płaskorzeźbiona postać Świętego trzymającego w prawej ręce monstrancję z Najświętszym Sakramentem a w lewej figurę Najświętszej Dziewicy Maryi.

Do tego wizerunku i do tych charyzmatów św. Jacka odwoływał się w kazaniu odpustowym dla opolan nasz Proboszcz, ks. prał. Wojciech Werner stawiając Świętego za wzór troski o Kościół i prawdziwej pobożności. Zachęcając do naśladowania tego wielkiego ewangelizatora, zachwyconego i przesiąkniętego Panem Bogiem, założyciela wielu klasztorów, wychowawcy wielu biskupów, człowieka wielkiej wiedzy i surowości życia, który w pokorze i uniżeniu dokonał niezwykłych dzieł, ks. Wojciech mówił: - „Prośmy (…) św. Jacka, abyśmy przynieśli obfite plony błogosławionego życia w naszej codzienności. W pokorze serca, posłuszeństwie Kościołowi, miłości do Jezusa Eucharystycznego i Jego Matki”. 



Dlatego nie przypadkiem właśnie w tym miejscu i w tym czasie członkowie GRUPY25+ i chórzyści z GAUDIUM starali się przybliżyć wartość Eucharystii parafianom u św. Jacka poprzez prezentację misterium opartego na wizji boliwijskiej stygmatyczki Cataliny Rivas. Po raz trzydziesty wszyscy realizujący ten projekt mieli możliwość odkrywać przed widzami w kolejnych scenach to, co dzieje się naprawdę w poszczególnych momentach Mszy świętej, to co zobaczyła Catalina Rivas i co zapisała w swoim świadectwie dla „większej chwały Bożej i dla zbawienia tych, którzy chcą otworzyć serca Panu” a także po to „by wiele osób konsekrowanych Bogu, na nowo roznieciło w sobie ogień miłości do Chrystusa”. Dla innych z kolei „aby przełamali praktykę rutyny w przyjmowaniu Go i na nowo ożywili w sobie zadziwienie nad codziennym spotkaniem z Miłością” oraz dla „świeckich braci i sióstr na całym świecie, aby żyli wielkodusznie tym największym Cudem: celebracją Eucharystii.”

Jak podkreśla ks. Wojciech, opiekun GRUPY25+ i pomysłodawca misterium, ma ono za zadanie pomóc zrozumieć czym jest Msza święta. - „Kiedy w moje ręce wpadła broszurka ze świadectwem Cataliny Rivas miałem około 13 – 14 lat kapłaństwa. Od tamtej pory zacząłem zupełnie inaczej przeżywać Mszę świętą, zacząłem zupełnie inaczej celebrować Eucharystię. Bo dotarło do mnie, jaka ona jest piękna, czego dotykają moje ręce i na co patrzą nasze oczy” – wyjaśniał ks. Wojciech obecnym w kościele św. Jacka ludziom cel i sens realizacji projektu pt. „Tajemnica Eucharystii”. I to zadanie, ten cel się spełnia. Jako przykład ks. Wojciech przytoczył słowa pewnego człowieka, który po obejrzeniu misterium w Brzesku powiedział: „Proszę księdza, ja już nie mogę się doczekać, kiedy jutro pójdę na Mszę świętą, żeby zobaczyć to na własne oczy.”



Także tutaj, w Opolu misterium poruszyło serca i przyniosło dobre owoce o czym mówi lektor Jakub J.: „Grupa25+ poprzez taką interpretację wizji Cataliny Rivas pokazała zupełnie nowe podejście do wielu aspektów Eucharystii, które dla wielu z nas nie były do tej pory oczywiste. Misterium Tajemnica Eucharystii cieszyło się bardzo pozytywnym odbiorem pośród ludzi, którzy chętnie wymieniali się obserwacjami i wnioskami. Pokazanie Eucharystii ze strony młodej osoby, która poznaje ten sakrament dzięki Maryi było świetnym sposobem na trafienie do serc widowni”. 

Taki oto dar my, brzeszczanie zawieźliśmy do Opola. Dzieliliśmy się swoimi talentami, by głosić ewangelię i dawać świadectwo: GRUPA25+ poprzez przedstawienie, chór z panem Andrzejem i panią Iwoną śpiewem podczas misterium oraz w niedzielę podczas sumy odpustowej, ksiądz Wojciech głoszeniem Słowa Bożego w dniu parafialnego odpustu. Ale też i my wiele otrzymaliśmy: serdeczne przyjęcie i gościnę w parafii, również od p. Kazimierza Wernera, taty naszego Proboszcza, wdzięcznego za przypomnienie co ważne, za ten moment, kiedy myśli mogły być cały czas skierowane ku Eucharystii. Dla całej grupy z Brzeska podziękowanie i wyrazy szacunku złożył Proboszcz miejsca ks. Hubert Chudoba: „Teraz Eucharystia jest tajemnicą odkrytą, ale jest też tajemnicą, którą można odkrywać nie tylko w nieskończoność, ale przez całą wieczność. (…) Pozwólcie, że podziękuję ks. Wojciechowi z całą wspaniałą ekipą z Brzeska za przygotowanie tej pięknej prezentacji, która trochę na innym polu przybliża nam Eucharystię” – powiedział kapłan. 



Darem dla uczestników wyjazdu do Opola było też to, że mogliśmy poznać bliżej postać żyjącego i działającego w XIII wieku Jacka Odrowąża, a nawet odwiedzić w drodze powrotnej Kamień Śląski, miejsce jego urodzenia i szczególnego kultu tego świętego dominikanina. Miejscowość będąca niegdyś grodem rycerskim, o którym wzmiankuje już Kronika Galla Anonima, obecnie jest wsią położoną między Opolem, Strzelcami Opolskimi a Górą Świętej Anny. 

Historia i kultura Dolnego Śląska z Opolszczyzną jest skomplikowana, ale i przebogata. Rejon ten obfituje w zabytki, sanktuaria i miejsca kultu religijnego, różnorodne budowle i zamczyska. Kamień Śląski, Góra Świętej Anny, zamek w Mosznej z rozległym parkiem i fontannami, do którego też zajrzeliśmy, to tylko nieliczne przykłady. A i w samym Opolu, w którym podobno „nie można się zgubić” jest co oglądać i zwiedzać. Stolica polskiej piosenki przyciąga nie tylko jej poświęconemu muzeum czy amfiteatrem i filharmonią. Bo jest tutaj katedra, kościół franciszkański, kościół św. Wojciecha, Rynek z kolorowymi kamieniczkami, zacisznymi kawiarenkami i grajkami, ZOO, Papugarnia, Wyspa Pasieka z Wieżą Piastowską, Zamek Górny, Wzgórze Uniwersyteckie, Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Śląska Opolskiego, liczne pomniki, a nawet ciekawy architektonicznie budynek Poczty Polskiej czy dworca kolejowego. Dużo miejsc z zadbaną zielenią, ławeczkami i alejkami, szczególnie urokliwa część zwana Opolską Wenecją, zachęca do odpoczynku i spacerów. 

Wyjazd ekipy z Brzeska i realizacja projektu, chociaż taka trochę jubileuszowa, bo trzydziesta, nie była łatwym zadaniem ze względu na urlopową porę, ale też odległość, czas trwania (dwa dni), różne sytuacje zawodowe, rodzinne czy zdrowotne. Ale i tym razem przebiegła pomyślnie, za co Panu Bogu i ludziom, wszystkim, którzy w niej wzięli udział, podziękowała animatorka GRUPY25+ i reżyser „Tajemnicy Eucharystii” p. Ewa Łupińska - Toroń. 


Fotogaleria